lastgasp

Před 2 týdny

Povídky

28

13

5

*

Antiaging


Dlouhověkost má v sobě problém v tom, že prodlužuje stáří, ale neprodlužuje mládí.


Antiaging

Ve výzkumném ústavu jedné centralizované instituce dospěli specialisté odboru antiagingu pomocí systémového přístupu k překvapivému výsledku. Za použití přesných optimalizačních metod pravděpodobnostní statistiky zjistili, že z hlediska vyrovnaného státního rozpočtu by bylo nejvýhodnější dosažení dlouhověkosti ve věku 70 let. Sakra! Po jeho dosažení by měli všichni, až na výjimky umřít, protože jinak by nebylo na výplaty důchodů. Lze si jasně představit, co by to znamenalo. Divíte se, jak mohli specialisté k této hranici dospět? My, ze setkání Antiagingu of Europe, také. Ještě že v tom nebyla umělá inteligence.

Co se dnes obecně označuje za dlouhověkost? Odborníci říkají longevity. Ono se to špatně definuje, ale za dlouhověkého se dnes považuje člověk, který se dožil více než devadesáti let. Je to objektivní klasifikace? Asi ano, protože mně je již devadesát dva. Co je dál? Následují centenariáni, což je věk nad sto let. Pane jo, kdo na to má? Pak už je jen extrém. Supercentenariáni, což je již věk nad sto deset let. Mám za to, že to je jeden moment z oblasti umělé inteligence, velmi vzácný. Možná již související s Bohem. Kdo to ví?

Je v tom určitá souvislost. Neměli bychom brát zřetel jenom na celkovou délku života, takzvaný lifespan, ale měli bychom se spojitě zabývat i healthspanem, což je délka života strávená ve zdravé kondici, a která je možná mnohem důležitější. Ovšem je nutné počítat s tím, že když se prodlouží lifespan, většinou se zlepší i healthspan. Lépe by se to říkalo v češtině, ale nebylo by to tak přesné. Každopádně si dojít na jedno ve věku 90 let je obdivuhodné, i když víme, že to většinou jedno nebude.

Mnoho lidí to odrazuje, protože se na to jde příliš vědecky. Je zbytečné se ptát, proč jsou ženy s váhou 200 kg smutné. Jistě proto, že je nikdo neobejme. Na nich je také snadno možné zkoumat příčiny stárnutí. Jsou to způsoby a postupy užitečné a přijatelné. Nazývají se hallmarks of aging – znaky stárnutí. Jsou to procesy spojené se stárnutím a je jich známo čtrnáct.

Když budeme životním stylem, medicínou, doplňky stravy a některými léky cílit na hallmarks of aging a dokážeme tyto procesy ovlivnit, můžeme řídit i délku života. Tady asi došli specialisté nejblíže k té výši 70 let věku dožití.

Jak to tedy lze dělat? Když zdravým životním stylem a základním pilířem dlouhověkosti dle vědeckých studií dokážeme prodloužit život o deset až patnáct let, můžeme ho podobným stylem s obráceným znaménkem také zkrátit, což už je velmi působivé. Je to v souladu s možnostmi vyplácet stanovené výše důchodů při vyrovnaném státním rozpočtu. To není marná myšlenka. Připomeňme si jen kolik vlád si na tomto problému vylámalo zuby. Při tom je chronicky známo, že hladovění nejen pomáhá udržet tělesnou váhu, ale také řádně splácet hypotéku nebo opožděné alimenty. Je pravda, že když jsem začal hladovět, zaměstnal jsem tři odborníky, odborníka na výživu, trenéra, a finančního poradce. Během měsíce jsem si musel koupit nové kalhoty a opasek. Boty zůstaly stejné.

Ptáme se, jestli můžeme ty hallmarks of aging, jak bylo řečeno, sami ovlivnit? Jistě. To, co působí nejlépe nejsou nějaké zázračné doplňky stravy, hovězí kolagen na zatuhlé klouby, výtažky sedmi hub (jedlých), gumové bonbony s příchutí, ginkgo Biloba ze Sibiře a podobné, ale základní pilíře dlouhověkosti – intimní pohyb, farmářská výživa a hluboký spánek i v horních patrech.

V některých epidemiologických výzkumech se ukázalo, že když muži spí méně, zkracují si život zhruba o pět let, ženy jsou na tom líp, jen zhruba o dva roky. Když špatně spím, což mě občas chytne, mám druhý den hlad a přejídám se. To mě vede k obezitě a ta, jak známo, život zkracuje. Jak je to jednoduché. Prostě chrápat a chrápat. Dostatek spánku ničím nenahradíš. Kvalitní spánek je zásadní pro regeneraci těla i mysli. Někdy alespoň jedno z toho.

Možná ani nevíte, jak důležité je pro dosažení dlouhověkosti duševní zdraví a vztahy. S kým žijeme celý život a vydržíme to ve spokojenosti i přes pár facek. Nebo naši přátelé, kterým nedlužíme, ani oni nám, ale půjčovat si navzájem můžeme. A potom prevence, nezapomínat na preventivní prohlídky, které jsme začínali již jako děti v poradnách. Kdo to vydrží, tomu pomáhají i sauny a masáže, pokud na to máte. Pohlídejte si slevy a užívejte je i bez aromatických olejů.

Můj velmi ochotný a výborný praktický lékař MUDr Lejsek, abych ho přesně nejmenoval, tak jsem mu zde zaměnil jedno písmeno, protože on by mi za tu nežádoucí publicitu nasadil další tři prášky. On mi ve zpomalení a zvrácení procesu stárnutí pomáhá nejvíce.

Jenom jak mi důkladně vysvětlil poškození mitochondrií a špatné skládání proteinů v mém těle. Proteiny v našem těle mají nějaké struktury, a když se skládají špatně, tělo je nedokáže odbourávat a vznikají z toho neurodegenerativní onemocnění jako Parkinson nebo Alzheimer. Ty dva si stále pletu. Prostě jak postupně zblbneme. Například děda. Tuhle povídá: „Karlíku přijdeš večer?“ Říkám mu, přijdu dědo, ale já jsem Pavel. Tak a teď mi řekněte, je to Parkinson nebo Alzheimer? Někdy je to jedno.

V Kolářově knize Labyrint pohybu jsem četl, že je možné prodloužit život, mimo doporučovaný pohyb, také užíváním léku na cukrovku druhého typu. Prý to funguje, ale není to jisté. Především je nutné, abyste tu cukrovku 2 skutečně měli. Jinak to neberte. Je tím myšlen lék metformin. Jsem rád, že jsem si název zapamatoval, abych vám to zde mohl napsat.

Prý se to zkoušelo ve studiích na zvířatech a tam to někdy opravdu fungovalo. U člověka se to zatím přesně neví. Nyní se vybírají prostředky na velkou studii, která bude účinky léku zkoumat na myších. Snad jim některé neutečou. Samozřejmě když diabetik druhého typu, jako třeba já, bere toto antidiabetikum, prodlouží mu to život, ale je to jen díky té chorobě. Existují ovšem i některé další látky, které mohou prodloužit život, ale zatím na to chybí důkazy. MUDr Lejsek mi doporučil třeba rapamycin, statiny – to jsou ale léky na vysoký cholesterol. Asi ho mám taky nějak dost vysoký.

Ten věk, respektive dlouhověk, nedá mnoha lidem klid. Furt do toho někdo šťourá a zkouší. Například, jakou úlohu hraje u antiagingu psychika. Údajně je to ten čtvrtý pilíř dlouhověkosti – duševní zdraví, naše psychika, vztahy kolem nás. Je to velmi důležité a neměli bychom to podceňovat. Psychouši prý žijí déle než lidé, s kterými žijí nebo se stýkají.

Psychika, to je síla, může toho dost ovlivnit, ale souvisí i s mnoha dalšími pilíři dlouhověkosti. Když budu v depresi nebo mít nějaké úzkosti, určitě nebudu správně jíst a pít. Nebude to pro mě důležité. Když budu psychicky na dně, asi nepůjdu do fitka běhat na pásu. Jak přiznala naše babička, když se jí ptali na její tajemství dlouhověkosti. Začala jsem zdravě jíst, ráno cvičit a hlavně, přestala jsem se hádat s dědou, tedy alespoň, když není doma. To mohu potvrdit.

Já osobně preferuju křížovky. To je můj balzám. Nejen, že se uklidním, ale i poučím. Odkud bych ostatně všechno tohle věděl, kdybych neluštil. Speciálně ty švédské. Než posnídám, vyluštím dvě až tři shlukové, slabikovou a k tomu jednu střídavou, když mám vejce na tvrdo. Zdokonalil jsem se v angličtině, protože větší množství slov a legend je v českých křížovkách v angličtině. Pokud lze ohebná slova do angličtiny přeložit, stávají se i tajenky srozumitelné.

Prostě řečeno, stáří, dlouhověkost není zadarmo, to mně nikdo nedaruje. Především se musím postarat sám. Horší je, že neumím vařit, kdo to ovládá, má výhodu, přesto se na mně žádá dbát na zdravou stravu. Vyvážená strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály je prvotní. Jídelníček má zahrnovat ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zejména zdravé tuky. Naštěstí na to existuje spousty receptů. Konzumaci ovšem musím upravovat podle výšky inflace. Výběr je veliký, inflace taky.

Mám sousedku, ke které chodí externista, odborník na psychiku, protože ona si stále stěžuje na dlouhodobý stres. Myslím, že je to výmluva. Ona dokáže svoji dlouhověkost různě maskovat. Jednou s ní dělala jedna agentura rozhovor a reportérka se jí ptala, co hlavně ovlivňuje její věk. Řekla jí, že nemá na pohřeb a musí si tedy šetřit. Při cenách v pohřebních ústavech to vypadá ještě na dlouho.

Její manžel je tu také již dlouho a netají se nijak se svými zkušenostmi. Žije ve spokojeném manželství, to je jeden z dalších pilířů dlouhověkosti. Není tak docela bez problémů, kdo by také v devadesáti letech byl bez chyb. Nebojí se své nedostatky skrývat. Otevřenost zklidňuje mysl a přispívá k pohodě. Svěřil se mi, že nedávno byl na prohlídce a z radosti, že má tak nízký tlak prý plácnul doktorku po zadečku, a on to byl doktor. Vyslovil jsem mu svou účast, abych ho povzbudil. Ve skutečnosti jsem mu tento prohřešek nevěřil a bral jsem to jako vtip. Sám bych nějaký vtip také řekl, jenomže si je nepamatuju, někdy ani nevím, kolik mi je.

Abych to nepřeháněl s tou špatnou pamětí, přece jen jsem si na jeden vtip vzpomněl. Ptá se děda kolem procházející se slečny, prosím vás už bude Národní divadlo? Máte dost času dědo, ale nejste v tramvaji, jen na lavičce v parku na Karláku. Tak vám pěkně děkuju, klidně odpověděl.

Veškeré ty rady, a že jich je, vedou k prodloužení věku. Není snadné je dodržovat, řídit se jimi a vyhýbat se všemu, co nám může škodit. Vyskytuje se i otázka, jestli může ovlivnit genderová identita délku života. Jestli třeba muž, který cítí své tělo jako žena, tedy transgender, se dožívá v průměru stejné délky života jako ženy a naopak, jestli žena, cítící své tělo jako muž, má délku života kratší. To se zatím příliš nezkoumalo. Existuje sice několik zahraničních studií, ale protože stav ovlivňuje mnoho faktorů, včetně genetiky, životního stylu, přístupnosti zdravotní péče a podpory sociálního okolí, nelze to spolehlivě určit.

Vůbec samotný vzhled člověka, z hlediska fyziognomie a věku, může snadno klamat. To se potkají dva, nebo dvě, ale spíše dva. Jeden povídá: „Jé Franto, ahoj, ty vypadáš dobře. Člověče, kolik ti vlastně je?“ Druhý odpoví: „No, skoro vosumdesát pět.“ První říká: „Tak ti řeknu, mně je už pětačtyřicet, ale takhle dobře bych chtěl v tvých létech taky vypadat!“ Odpoví mu druhý: „Neboj se, ty už tak vypadáš dneska.“ Je to vtip, to je pravda, ale někdy i skutečnost.

Ve snaze šířit kolem sebe humor, který má vliv na zdravotní stav a tím i na délku života, je moje působení někdy pokládáno za dětinské. Bráním se sice tomu, ale úsloví, že staří lidé jsou dětinští je velmi rozšířené a často se používá pro popis změn chování a mentálního stavu, ke kterým může dojít ve stáří. Toto úsloví má jak pravdivé, tak i méně pravdivé aspekty. Někdy to přináší i výhody. Víte, jaká je jistá výhoda stáří? Můžete si čistit zuby a přitom zpívat.

Tak tedy na jedné straně, někteří starší lidé mohou vykazovat znaky regresivního chování, které se vyznačuje podobnému chování dětí. Mohou to být změny v paměti, schopnosti rozhodování a v emočních vlivech. Může to být způsobeno různými faktory jako jsou neurodegenerativní onemocnění, například demence, pohyb, chůze nebo jiné zdravotní problémy spojené s věkem.

To je jistě zajímavé! Infantilita a dětinské chování jsou často předmětem humoru a karikatur. Vtipy o těchto tématech mohou odrážet různé společenské a kulturní postoje k chování, které je považováno za nevyzrálé nebo nezodpovědné. Nedívají se při tom s ohledem na okolí. Někdo může například tvrdit, že má našetřeno tolik peněz, že mu to vystačí až do konce života. Tedy pokud zemře druhý den po obědě.

Na druhé straně nelze zapomínat, že toto úsloví neplatí pro všechny starší osoby a může být zjednodušující. Mnoho starších lidí si udržuje vysokou úroveň mentální a emoční stability a nadále vykonává náročné úkoly a činnosti. Stárnutí je velmi individuální proces a každý ho prožívá jinak.

Možná to naznačuje, že lidé vnímají určité chování jako typicky dětinské, a to může být jak negativní, tak i pozitivní. Na jednu stranu se můžeme smát dětinskému chování, protože připomíná naivitu a bezstarostnost dětství. Na druhou stranu může infantilní chování u dospělých vyvolávat kritiku, protože může být vnímáno jako nevhodné nebo nezodpovědné.

Dětinskost jakoby příznak návratu do dětství, infantilita, nevyspělost až zaostalost u hodně starých lidí je typická. Může být také provázena bezuzdným, neukázněným, emotivním chováním. Jsou to projevy vzdoru, sobectví, nebo naopak imponující chování, rozšafné vychloubání. Jedná se obvykle o různé formy sociální anebo emotivní nedospělosti.

Ve své snaze udržet si formu i po té devadesátce jsem se při svém důchodu i zadlužil. Kde také brát peníze na všelijaké výživové doplňky a potravinové přípravky s vitamíny. To není laciný způsob antiagingu. Včera mi doktor řekl, že za dva měsíce zemřu. Vypadá to, že mu ten dluh budu muset zaplatit, nebo mě opravdu zabije!


Komentáře

Gora

Před 2 týdny

1

Přemku, výborně jsem se pobavila. Máš vše, co se antiagingu týká, dokonale zjištěno a dokonce leccos uvádíš do praxe. Jediné, co bych se, být autorem, pokusila změnit je sloučit třetí a druhý odstaveček od konce do jednoho, je v nich v podstatě totéž, jen jinými slovy. Jinak dobré čtení.


Nami 99

Před 2 týdny

Zajímavé a moc dobře napsané. Příjemné čtení.


lastgasp

Před 2 týdny

@Nami 99: Zajímavé a moc dobře napsané. Příjemné čtení.

Nami díky za přečtení, komentář a tip. Jsi jedna z prvních co to četla. Budu na tom asi ještě pracovat.


lastgasp

Před 2 týdny

@Gora: Přemku, výborně jsem se pobavila. Máš vše, co se antiagingu týká, dokonale zjištěno a dokonc...

Irenko díky za hodnocení a radu. Určitě se na to podívám. Nevím proč jsem to tolik natáhl. Díky za tip.


Zajíc Březňák

Před 2 týdny

Prošel jsem text jen zběžně, ale je mi z něj spíš smutno.


lastgasp

Před 2 týdny

@Zajíc Březňák: Prošel jsem text jen zběžně, ale je mi z něj spíš smutno.

Smutno bývá při zklamání. To jsem ti způsobit nechtěl. Díky ta tip.


Zajíc Březňák

Před 2 týdny

Bylo to spíše obsahem toho textu a tím, jak jsem jej četl... Tip jsem ti nedal, ten máš od někoho jiného :)


K3

Před 2 týdny

Jako lehčí zábavné čtení to je fajn.


Jamardi

Před 2 týdny

Nesmála bych se starým lidem, že jsou dětinští. Řekla bych, že vysoký věk vyžaduje více trpělivosti a ukázněnosti než dříve a kdo s tím není srozuměn, cítí se bezmocný a vlastně se dostává do podobné situace jako děti. Pokud je to příliš, řekla bych, že je to spíše povahou než věkem.


lastgasp

Před 2 týdny

Jamardi - díky za přečtení. Mám stejné pocity.


lastgasp

Před 2 týdny

K3 - Pro  lehčí čtenáře lehčí čtení. Díky za přečtení.


Philogyny

Před 2 týdny

Babička mlžila, hádali se pořád stejně a byla tam pořád láska...to je základ dlouhověkosti. Já bych si do básně nenechala nikdy kecat. Ve vysokém věku žívot lidi zdětinští. Aby se nebáli smrti. Jsou z nich zpátky děti...


lastgasp

Před 2 týdny

Philogyny - díky za zastavení a trpělivost. Zajímavá poznámka k infantilitě. Aby se nebáli smrti. Možný je strach ze způsobu smrti. Smrt samotná přide tak jako tak. Tak mě napadlo, mohl by mít strach ze smrti i samovrah? Asi je to blbost, ale může to snad nastat.


An unhandled error has occurred. Reload 🗙

Připojení k serveru bylo přerušeno. Probíhá obnova připojení...

Připojení k serveru se zatím nepodařilo navázat... Zkusíme to znovu za s.

Připojení k serveru se nepodařilo navázat.
Zkontrolujte své internetové připojení a zkuste to znovu nebo načtěte celou stránku (F5).