Literatura faktu
Písmák.cz, nejstarší český amatérský literární web, končí
Tento článek jsem včera publikoval na stránkách Médium.cz. Na hlavní stránku Seznamu se mi jej bohužel dostat nepodařilo.
Písmáci bývali laičtí znalci Bible a lidoví literáti působící především v 18. a 19. století. K nim se svým názvem hlásí literární web založený roku 1997 Oldřichem Neubergerem. Tento dávný projekt jednoho nadaného studenta po téměř třech desítkách let končí.
Začátkem letošního roku se na úvodní stránce nejstaršího českého amatérského literárního webu objevilo lakonické sdělení, že Písmák „uvadá“ a je třeba ho „uspat“, což znamená, že k 30. červnu 2025 bude ukončena možnost publikovat nová díla. Dalších 12 měsíců bude možné stahovat z webu data. Již nyní se nemohou registrovat noví autoři.
Autorem nijak nepodepsaného sdělení byl přes počáteční pochybnosti mnohých „písmáků“ vskutku zakladatel stránek Oldřich Neuberger vystupující zde pod přezdívkou Olda. Nejednalo se tedy o nejnovější žertík zdejšího posměváčka Pusíka, jenž míval ve zvyku zakládat stále nové uživatelské profily pod nejrozmanitějšími pseudonymy a slovně útočit na ostatní literáty.
Olda však přišel s myšlenkou zániku Písmáka již na začátku roku 2023, kdy se ještě nechal přesvědčit a vypracoval novou verzi stránek. Tento „nový Písmák“ postrádal mnoho tradičních funkcí, odlišoval se svým vzhledem a někteří uživatelé s ním nebyli spokojeni.
Oldřich Neuberger založil Písmáka jako studentský projekt již v roce 1997, tehdy stránky navštěvovalo několik desítek uživatelů měsíčně. Sám k tomu řekl v rozhovoru s Lukášem Rozmajzlem: „Někdy v sedmnácti letech jsem si taky myslel, že umím psát. Brzy jsem si uvědomil, že místo toho dokážu vytvořit a zajistit prostor pro ostatní, kteří psát opravdu umí.“ (dostupné online: Praotec českých seznamek – Dotyk.cz ).
Projekt se rychle ujal, v roce 2011 se denně na Písmák přihlásilo v průměru 2800 autorů (viz O webu ). Tehdy byly stránky zřejmě na vrcholu popularity i umělecké úrovně, alespoň mnozí členové zdejší komunity na tu dobu vzpomínají jako na zlatou éru.
Patřím k mladší generaci a na Písmák jsem se registroval až v roce 2010, abych zde intenzivněji působil až od závěru roku 2017 a posléze se stal i členem redakce prózy. Stěží tedy mohu říci něco podstatného o dobách největšího rozkvětu Písmáka.
Jak ale sděluje sám Olda ve výše zmíněném rozhovoru, Písmák je především komunita lidí, které spojuje kladný vztah k literatuře. Písmáčtí tvůrci za ta dlouhá léta napsali mnoho kvalitních děl, rozhořelo se zde dost divokých polemik a vznikly nové přátelské vztahy.
Postupem času se však začaly objevovat různé jiné nesrovnatelně větší a vlivnější sociální sítě či publikační platformy, jimž nemohl Písmák konkurovat.
Snad proto se zdá být věkový průměr písmáckých autorů poměrně vysoký. Když Olda navrhoval „nového Písmáka“, dělal to i se snahou, aby přilákal více mladých lidí, to se zjevně nepovedlo. V almanachu vydaném na konci loňského roku jsem byl ve svých 36 letech možná nejmladším autorem.
S Písmákem jsou však stále spojeni i skutečně úspěšní autoři jako např. romanopisec Miroslav Hlaučo, jenž na Písmáku působí pod přezdívkou Incognit a jehož kniha „Letnice“ byla před nedávnem oceněna Magnesií literou.
Jádro zdejší komunity se nechce Písmáka jen tak lehce vzdát a přijalo nabídku uživatele karel.kalecky, jenž přislíbil se začátkem července 2025 zprovoznit nové stránky pod názvem Písmákové.cz.
Komentáře
Děkuji moc všem za jejich názory. Vím, že kniha vyšla více zdejším autorům, tím "skutečným úspěchem" jsem myslel právě tu Incognitovu Magnesii Literu, tu, tuším, zatím nikdo jiný z písmáků nezískal. |
E Evženie Brambůrková (pismak.cz)
Před měsícem (Nemáme oprávnění zveřejnit znění tohoto komentáře.) |
i iiiii (pismak.cz)
Před měsícem (Nemáme oprávnění zveřejnit znění tohoto komentáře.) |
K Kočkodan (pismak.cz)
Před měsícem (Nemáme oprávnění zveřejnit znění tohoto komentáře.) |
Psala jsem hodnocení na druhdy nově vydané povídkové knihy Bohumila Krejzy (Bohouš Krejza) Z deníku krále E., Gumový pulec a Petra Bobka (countinho) Stopem na konec světa. Knihy povídek vydával i Květoň Zahájský, Vigan. Sbírek poezie od Písmáků - básníků vyšlo za dobu, kdy tu jsem, na desítky. Knihovničky, Klubu Aleše Nováka je škoda! |
egil - Ladislav Zedník - Magnesia Literra 2016, navíc působil i 5 let jako externí redaktor Hostu a pomohl na jeho stránky celé řadě písmáckýcj autorů, léta, dlouhá léta také jako redaktor Písmáka, kde nejednou napsal metodicky srozumitelné obsáhlejší podněty, jak k psaní či četbě přistupovat. |
a2, vypíchl jsem autora, o jehož (v době, kdy jsem to psal) velmi aktuálním úspěchu jsem věděl. Slůvko "stále" naznačuje, že úspěšných autorů tu bylo více. |
No však já to mínila jako doplnění, ne nějakou zdrcující kritiku. Jsou tu mnohem lepší "pamětníci" než já, asi by si vzpomněli na další skvělé autory. Beru to tak trochu jako loučení s Písmákem... |
Napsal jsi to docela dobře, podařilo se ti zachovat dojem objektivního pohledu. Když jsi se zmínil o Incognitovi, který tu působil krátce a poměrně nenápadně, tak bych dodala, že tu máme nebo jsme měli další, dnes už známé spisovatele. Z prozaiků bych zmínila Jakuba Dotlačila, který zde mnoho let působil jako redaktor prózy, a jehož román Jiné životy Hynka Harra vydalo nakl. Host. A vzpomínám i na Romana Bureše, který je už dneska poměrně uznávaným autorem historických a sci-fi románů (např. série Propast času). Kdyby nám Olda ve snaze "vylepšit" Písmák nezrušil kluby, mohli bychom se stále kochat seznamem písmáckých autorů, ktetým vyšla tiskem kniha. Klub spravoval autor Aleš Novák a jmenoval se Písmácké knihkupectví. Byly tam i odkazy na příslušné knížky. Tyhle informace jsou nadobro ztraceny... |
Janino, to jsem nevěděl, že Egil dostal Magnesii Literu, jinak bych to v článku taky uvedl.
Jistě, když člověku vydá knihu renomované nakladatelství, je to trochu jiný úspěch než vydat si ji za vlastní peníze u takových těch nakladatelství, která se na to specializují.
Nejsem žádným odborníkem na dějiny Písmáka, na to jsem tu byl krátce a taky jsem poznal jen jistou výseč uživatelů.
Šlo mi spíš o to poukázat na skutečnost, že tu nějací úspěšní autoři byli, než je všechny vypisovat.